3 důležitá kritéria pro výběr slunečních brýlí v sezóně 2019

První jarní den je za námi! Teploty stoupají a slunečních paprsků si užíváme čím dál tím více. Pro některé z nás jsou to dny, kdy začínáme nakupovat nové sezónní věci. Jedním z takových módních doplňků mohou být právě brýle, které jsou nezbytné hlavně pro ochranu našeho zraku před UV zářením. Než vyrazíte do nákupních center je důležité uvědomit si 3 základní kritéria pro výběr slunečních brýlí.

Kategorie slunečních filtrů

Úroveň ochrany

Sluneční brýlové čočky jsou základní věc, kterou je potřeba vybrat. Existuje 5 úrovní ochrany (nula až čtyři). První stupeň ochrany značený 0 je pro průhledné brýle, které mají pouze ochrannou funkci oka. Čočka se stupněm ochrany 4 je nejtmavší a je vhodná na dovolenou k moři, či pro zimní lyžování, o kterém jsme psali v článku Nezapomínejte na sluneční brýle i v zimě! Tato ochrana se ale nedoporučuje pro řízení vozidel, jelikož byste nemuseli rozeznat například barvy na semaforu, proto by motoristé měli volit ochranu se slunečním filtrem číslo 3 s propustností 8 až 18 % světla.

Sluneční brýle musí padnout

Po výběru úrovně ochrany brýlí je dalším kritériem pohodí při nošení. Rozhodně se vyvarujte slunečním brýlím, které tlačí na spáncích. Brýle musí pohodlně sedět na nose a spodní část obrub by se neměla dotýkat tváří. Dbejte také na to, aby se řasy při mrkání nedotýkaly čočky.

Sluneční brýle musí padnout

Rozlišujeme 4 typy obličejů – úzký, kulatý, oválný a hranatý. Pro úzký obličej vybírejte úzké brýle, které budou přesně odpovídat šířce hlavy. Kulatý obličej zkrášlí především oválné, nebo rovné obroučky. Vyvarujte se však kulatým obroučkám. Oválný obličej má výhodu, protože pro něj se hodí takřka všechny typy slunečních brýlí. A poslední hranatý obličej, jemuž sluší brýle atypických tvarů nebo velmi úzké obroučky.

Dorazte k nám do optiky a my Vám rádi poradíme s výběrem slunečních brýlí vhodných pro Vás.

Doufáme, že jsme Vám s výběrem slunečních brýlí pomohli a užíváte jarní dny naplno. 😊

Kamila K.

V oční optice v Praze Stodůlky pracuji již 14 let. Posledních pár let tvořím blog, díky kterému se snažím čtenářům zprostředkovat témata týkající se očí, brýlí a nejnovějších trendů v optice. Budu ráda, když nás navštívíte u nás v Praze Stodůlky.