Během tisíců let bylo slunce jediným zdrojem světla. V dnešní době máme i jiné nepřirozené zdroje světla, jsou jimi mobilní telefony, notebooky, led žárovky apod. Jak již víme, světlo se skládá z celé řady barev. Modré světlo známe pod anglickou zkratkou HEV (High Energy Visible). Jedná se o nejkratší a nejvyšší energetické světlo v rozsahu 380 nm až 500 nm ve viditelném spektru.
Prospěšné modré světlo
Modré světlo, které je lidskému oku prospěšné, je v tomto spektru v rozsahu 470 nm až 500 nm. Poskytuje přirozené reflexy, jež chrání oči před nadměrnou expozicí. Zajišťuje také správné fungování cirkadiánního rytmu (cyklus spánku/bdění), paměti a kognitivního výkonu.
Škodlivé modré světlo
Za škodlivé modré světlo je považováno světlo v rozsahu 380 nm až 470 nm, které má fialově modrou barvu. Může způsobit potenciální poškození buněk sítnice a postupně snižovat jas, kontrast a ostrost vidění. Kvůli tomu dochází k narušování produkci melatoninu, což má za následek zvyšování naší bdělosti, a tím pádem dochází k udržení cirkadiálních rytmů. Jednoduše řečeno se nám špatně usíná a také spí. Je to způsobeno tím, že nemáme dostatek melatoninu a naše tělo si proto myslí, že je stále den.
Filtrování škodlivého modrého světla
Technologie pokročila, a proto se dnes každý člověk dokáže tomuto škodlivému modrému světlu bránit. Existuje už celá řada skel a čoček, které si kladou za cíl ochránit oči proti škodlivému modrému světlu. Využíváním těchto filtrů dojde ke snížení poškození očí. Umožní průchod dobrého modrého světla a zvýší Vaši zrakovou ostrost. Filtry modrého světla také ochrání před UV záření.
Rádi byste bojovali proti modrofialovému světlu, ale nevíte jak? Obraťte se na naši optiku, kde Vám poradíme, jak s tímto škodlivým modrým světlem bojovat.
Vaše Optika