Co jsou plovoucí oční skvrny? 

Asi každému z nás se při pohledu na světlé pozadí před očima někdy objevily zvláštní plovoucí obrazce. Tyto šmouhy, které se v zorném poli pohybují a znepříjemňují vám vidění, nejsou jen optickou iluzí. Řekneme vám, jaké jsou jejich příčiny a kdy případně navštívit lékaře.

Sklivcové zákalky neboli plovoucí oční skvrny jsou podivné šmouhy v oblasti zorného pole. Pokud se člověk dívá na světlé pozadí, třeba na oblohu, mohou se skvrny pohybovat. Tyto skvrny mohou mít různé tvary, kromě obvyklých teček, čar nebo vlákem, mohou mít tvar pavučiny, prstenu, kolečka, žížaly,  tzv. padajících sazí a jiných obrazců různých tvarů. Může se zdát, že jde o vzdálené objekty, ale jedná se o stíny vlánek a buněk gelovité části oka nebo sklivce, což je průhledná rosolovitová hmota, která vyplňuje oční dutinu mezi čočkou a sítnicí. Sklivec je přirozeně čírý, aby umožňoval jasné vidění a mohly přes něj procházet veškeré zrakové informace, také udržuje nitrooční tlak a tvar oční bulvy.

Jaké jsou příčiny plovoucích očních skvrn?

Většina plovoucích skvrn je způsobena stárnutím očního sklivce, který se stává postupně tekutějším. Kolagenová vlákna se ve sklivci srážejí, což může mít za následek vytvoření malých rosolovitových objektů, kterým říkáme sklivcové zákalky. Podivné stopy se v oblasti zorného pole mohou vytvářet i v důsledku poškození očního sklivce, například kvůli zranění nebo zánětu.

Kd vyhledat oftalmologa?

Zákalky mohou být nepříjemné, ale ve většině případů jsou neškodné, nezpůsobují vážné zdravotní problémy a časem se samy vztřebají. Pokud si však všimnete náhlé změny nebo se zákalky začnou obejvovat ve velké míře a rapidně se zhoršovat, měli byste navštívit oftalmologa, aby se ujistil, že je váš zrak v pořádku.

Jak chránit oči před plovoucími skvrnami?

Existuje několik způsobů, které mohou ochránit váš zrak a snížit riziko plovoucích skvrn. Pozitivní vliv na zrak může mít pestrá strava s vysokým obsahem antioxidantů a vitamínů A, C a E. Dejte si pozor i na dostatek minerálů, především na zinek, který chrání oči před volnými radikály, jež mohou způsobit poškození. Mezi potraviny, které jsou bohaté na tyto antioxidanty, patří například mrkev, brokolice, jahody, citrusové plody, ořechy a semena. Vynechejte kouření a nezapomeňte pravidelně navštěvovat svého oftalmologa.

Kamila K.

V oční optice v Praze Stodůlky pracuji již 14 let. Posledních pár let tvořím blog, díky kterému se snažím čtenářům zprostředkovat témata týkající se očí, brýlí a nejnovějších trendů v optice. Budu ráda, když nás navštívíte u nás v Praze Stodůlky.