Děti a zrak – vývoj zraku

Celou dobu se zaměřujeme na články z oblasti optiky pro dospěle, ale nesmíme opomenout děti. Proto jsme se rozhodli vytvořit novou sérii článku nazvanou Děti a zrak. V sérii se pokusíme rozebrat všechny podstatné informace spojené s tématikou dětí, vývoj zraku, vady a problémy, výběr vhodných dioptrických a slunečních brýlí. Snad pomůžeme nejedné mamince a její malé ratolesti. Tak pojďme se podívat na první článek.

Tento článek věnujeme tématice vývoje zraku, který nás smysluplně uvede do problematiky dětí a zraku.

Vývoj zraku dítěte trvá několik let

Pomocí zraku získáváme skoro 80 % všech informací. Zrak je tudíž nejdůležitější smysl člověka, který nám pomáhá vnímat okolí (tvary, velikosti, vzdálenosti, barvy, světlo atd.). Správná funkčnost zraku je pro naš život nezbytná.

Věděli jste, že u novorozenců je sluch vyvinutější než zrak? Zrak se totiž vyvíjí několik let a ze všech smyslů se vyvíjí poslední. U dítěte lze říci, že dospělé oči má kolem 4. roku života. Nicméně i přesto mezi 6. – 8. rokem se stabilizuje tzv. Binokulární vidění.

Vývoj zraku dítěte v prvním roce života

Vývoj zraku dítěte v prvním roce života je nejdůležitějším časovým úsekem, který je kritickým obdobím vývoje zrakových vad.  Vaše dítě po narození rozezná pouze světlo, tmů a jednoduché tvary. Rozhodně se nedokáže zaměřit na předměty a pohyb očí je nekoordinovaný. Ve druhém měsíci dítě vnímá obrysy obličejů a velké předměty. Vás rozezná stále po hlase 😊.  Mezi třetím a čtvrtým měsícem Vás už rozezná v obličeji. Dostáváme se na patý a šestý měsíc, kdy dítě rozezná předměty a začíná po nich šahat a v sedmém měsíci již předměty může chytit do ruky a otáčet s nimi. Osmý až devátý měsíc Vám bude dělat ještě větší radost, když rozezná malé předměty a do jedenáctého měsíce je dítě schopno na otázku ,,kde je máma?“, hledat kde jste. V roce už je schopen Vám podat předměty do ruky.

Zrak se samozřejmě vyvíjí společně s ostatními smysly, nicméně jak už jsme řekli vyvíjí se jako poslední. 

Příště ještě zůstaneme u malých dětí. Zaměříme se na kontrolu zrakových funkcí, jak testovat zrak a kdy vyhledat lékaře.

Kamila K.

V oční optice v Praze Stodůlky pracuji již 14 let. Posledních pár let tvořím blog, díky kterému se snažím čtenářům zprostředkovat témata týkající se očí, brýlí a nejnovějších trendů v optice. Budu ráda, když nás navštívíte u nás v Praze Stodůlky.