Přestože to tak venku nevypadá, zima je v plném proudu a spoustu rodin čekají jarní prázdniny, které stráví na horách. Určitě si s sebou nezapomeňte sluneční brýle a opalovací krém.
Nástrahy zimního období pro naše oči
1. UV paprsky
UV složka ve slunečních paprscích je pořád stejně silná a nebezpečná jako v létě. Podle údajů Státního zdravotního ústavu může dokonce sněhová pokrývka zvýšit intenzitu UV záření o 50 až 80 %, s každým kilometrem nadmořské výšky potom stoupá intenzita UVA o 5 % a UVB až dokonce o 15 %. Proto si s sebou na hory určitě přibalte opalovací krém a kvalitní sluneční brýle.
2. Studený suchý vzduch venku
Chladné zimní větry mohou naše oči i pokožku dehydratovat. Suchý vzduch působí na povrch našeho oka, a to pak ztrácí vlivem zvýšeného vypařování vlhkost. Projevit se to může pocitem podrážděných, suchých a dehydratovaných očí.
3. Teplý suchý vzduch v uzavřených prostorech
Suchý vzduch není pro naše oči problematický jen venku, ale i doma, kde topíme. Teplý suchý vzduch může oči dehydratovat ještě více než vzduch studený a pro oči tak vytváří nepříjemné vysušující klima. Vzduch v uzavřených prostorem může také obsahovat v daleko větší míře bakterie
Jak pečovat o oči v zimě
Přestože v zimním období nejsou podmínky pro naše oči optimální, existuje mnoho způsobů, jak o oči pečovat:
1. Sluneční brýle
Pořiďte si kvalitní sluneční brýle s UV filtrem.
2. Zvlhčování očí
Doma si můžete zvlhčovat vzduch pomocí zvlhčovače vzduchu. K zvlhčení domova mohou také přispět pokojové rostliny. Suchým očím můžete ulevit prostřednictvím očních kapek.
3. Preferujte dioptrické brýle před kontaktními čočkami
Brýle vám poskytnou lepší ochranu před chladnými zimními větry, a dokonce mohou udržet vlhko a teplo v blízkosti vašich očí.
Ať už si dovolenou užíváte u moře či na horách, zajistěte pro Vaše oči maximální péči a pohodlí.
Rádi Vám s výběrem slunečních brýlí a očních kapek pomůžeme.
Optika Stodůlky