Jak poznat, že je čas na výměnu dioptrií v brýlích?

Poměrně často se setkáváme s klienty, kteří na svůj zrak zapomínají. Přestože si nechají změřit oční vadu a nosí dioptrické brýle, zapomenou, že je potřeba oční vadu po nějaké době kontrolovat. Může docházet ke zhoršení zraku či jeho zlepšení a je nutné na to reagovat úpravou dioptrií v brýlích či kontaktních čočkách.

Hlavním ukazatelem je prevence

Je důležité pravidelně navštěvovat očního lékaře nebo optometristu. Zrak se může v průběhu let měnit a může docházet ke zhoršení zraku ale i k jeho zlepšení. Zdravý dospělý člověk by si měl zrak nechat vyšetřit každé dva roky. Lidem, kteří již nějakou oční vadu mají a nosí dioptrické brýle, doporučujeme návštěvu očního lékaře či optometristy každý rok. Dětské oko se mění rychleji, proto dětem a dospívajícím, kteří nemají žádnou vadu, doporučujeme návštěvu očního lékaře či optometristy jednou za rok. Děti, které už nějakou oční vadu mají, by měly očního lékaře navštěvovat ještě častěji.

Mhouření očí

Pokud už nosíte dioptrické brýle a stále častěji se musíte k textu přiblížit nebo naklonit různě hlavu, abyste zaostřili, je nejvyšší čas navštívit Vašeho očního lékaře. Dalším varovným signálem může také být mhouření očí. Jestliže některý z těchto příznaku pociťujete, je velmi pravděpodobné, že se Váš zrak změnil a je potřeba přeměřit dioptrie odborníkem.

Bolesti hlavy či nepříjemné pocity

I když nemáte pocit, že se Váš zrak zhoršil, ale trápí Vás při delším čtení nepříjemné pocity v podobě únavy či pálení očí, nebo máte bolesti hlavu, u kterých nedokážete identifikovat příčinu, je pravděpodobné, že to souvisí se zrakem. Je možné, že je Váš mozek hodně namáhán, protože musí obraz více zpracovávat, aby pro Vás byl čitelnější.

Dvojité vidění

Dalším problémem, který může nastat je tzv. dvojí vidění, kdy předměty nebo text vidíte těsně vedle sebe. Tento efekt nemusí být permanentní a může se objevovat i s ohledem na únavu. I když k tomuto efektu nedochází pravidelně, je potřeba zkontrolovat zrak odborníkem.

Ať už Vás trápí přivírání očí, bolesti hlavy nebo únava očí, je rozhodně čas navštívit očního lékaře či optometristu, který Váš zrak zkontroluje.

My samozřejmě doporučujeme navštěvovat očního lékaře pravidelně, abyste mohli předcházet jakýmkoliv potížím či zhoršením Vašeho vidění.

Vaše Optika

Kamila K.

V oční optice v Praze Stodůlky pracuji již 14 let. Posledních pár let tvořím blog, díky kterému se snažím čtenářům zprostředkovat témata týkající se očí, brýlí a nejnovějších trendů v optice. Budu ráda, když nás navštívíte u nás v Praze Stodůlky.