Jak se stravovat, abychom měli zdravé oči

I když jsme již psali mnoho článků, jak zamezit problémům s očima, nikdy jsme se nezaměřili na stravu, která může významně ovlivnit náš zrak.
Zelenina pro zdravé oči

Ovoce a blahodárný účinek vitaminu C

Asi nejčastějším mýtem v dnešní době je, že sledováním televize zblízka si člověk kazí oči. Můžeme vás ujistit, že sledování televize zblízka nemá vliv na vznik očních vad. Na co je však potřeba si dát pozor, je únava očí, kterou může doprovodit i bolest očí nebo hlavy.

Zelenina, aneb nejen mrkev pomáhá

psali, že blahodárné účinky mrkve v souvislosti se zrakem patří mezi nejčastější mýty týkající se zdravých očí.

Mrkev obsahuje beta karoten a vitamin A, který má zásadní roli pro zdravý zrak.

Kromě vitaminu A je prostřednictvím zeleniny možné získat do těla také vitamin C a pro tělo prospěšné látky jako je například lutein a zeaxantin, které jsou velmi dobrým zdrojem antioxidantů.  Tyto vitaminy a prospěšné látky obsahuje ve větší míře listová zelenina, tedy například salát či špenát.

Ořechy a luštěniny

Vlašské ořechy, kešu, arašídy, ale také čočka a další luštěniny jsou velmi dobrým zdrojem omega-3 mastných kyselin, které jsou velmi prospěšné pro sítnici. Ke snížení rizika makulární degenerace a katarakty nám může pomoci vitamín E, který najdeme například ve lněných či chia semínkách.

Ryby bohaté na omega-3 mastné kyseliny

Naštěstí pro ty, kteří podstatnou část dne musí sedět u počítače, není tento mýtus pravdivý. Může se však stát, že Vás budou z námahy u počítače oči bolet či pálit.
Jak se stravovat, abychom měli zdravé oči

Maso

V jakémkoliv masu nalezneme zinek, jenž pomáhá k prevenci očním onemocněním, které souvisí s věkem. Můžeme jmenovat například makulární degeneraci či kataraktu. Zinek nalezneme především v kuřecích prsou, vepřovém masu, vejcích, o kterých píšeme níže a mořských plodech. Nejvíce zinku nalezneme v hovězím mase.

Svatým grálem je vejce

Za velice přínosnou potravinu bychom označili vejce. Obsahuje totiž zdroje luteinu a zeaxantinu. Dále v něm najdeme vitamíny C, E a zinek. Až na vitamin A a omega-3 mastné kyseliny je zdrojem skoro všeho, o čem jsme psali.

Kvalitní strava může pro Vaše oči hodně znamenat, ať už jako prevence, nebo zamezení zvětšování dalších problémů se zrakem.

Vaše Optika

Kamila K.

V oční optice v Praze Stodůlky pracuji již 14 let. Posledních pár let tvořím blog, díky kterému se snažím čtenářům zprostředkovat témata týkající se očí, brýlí a nejnovějších trendů v optice. Budu ráda, když nás navštívíte u nás v Praze Stodůlky.