Jak vybrat brýle na kolo

Horké dny již zasáhly Českou republiku a mnoho z nás svůj volný čas tráví na kole. Ať už je před námi mnoho kilometrů, nebo jen krátký výlet, měli bychom stále myslet na náš zrak. Kvalitní sluneční brýle Vás mohou dokonale ochránit před slunečním zářením. Mohou ale nastat i situace, ve kterých budou brýle spíše nebezpečné. Proto výběru vhodných brýlí na kolo věnujte dostatek času. Všechny potřebné informace, které jsou pro výběr brýlí důležité, Vám shrneme v tomto článku.

Podle čeho vybírat brýle na kolo

Rozhodně nelze cyklisty nijak generalizovat, jelikož každý má jiné preference. Určitě při výběru brýlí hraje primární roli druh cyklistiky, které se věnujete. Jiná skla potřebuje cyklista, který jezdí sjezdy (downhill) a cyklista, který jezdí po stezce s rodinou na výlet. Samozřejmě jsou to dva extrémy, ale rozhodně je potřeba vybírat brýle podle denní doby, kdy nejčastěji jezdíte, terénu, kde se pohybujete, případně, jak časté mohou být přechody. Brýle mohou být samozřejmě bez dioptrií ale i s dioptriemi. U lepších modelů brýlí je také možnost výměny skel, případně samo ztmavující se skla. Tento typ brýlí je vhodný, především tehdy, pokud jezdíte v různých podmínkách.

Co by měly brýle na kolo rozhodně splňovat

Obroučky brýlí by určitě měly být co nejlehčí a také velmi pevné, aby odolaly případnému nárazu. Materiál, ze kterého jsou brýle vyrobeny by měl být odolný proti pocení. Neměli byste zapomenout ani na kvalitní brýlové čočky, které chrání zrak nejen před nečistotami a hmyzem, ale měly by být i odolné proti případnému nárazu, jelikož střepy by mohly oko nenávratně poškodit. Čočky by neměly žádným způsobem zkreslovat, aby nedošlo k nehodě. Dále by čočky měly splňovat ochranu proti UV záření (všech jeho formách). Je rozhodně nevhodné, pokud čočky zkreslují, jelikož by mohlo dojít k nehodě. Na závěr je ještě dobré zmínit, že by brýle na kolo měly perfektně sedět na obličeji a nikde netlačit.

Jak tedy brýle na kolo vybrat?

Výběr brýlí, a zvláště těch cyklistických, není nejlehčí. Je potřeba zvážit mnoho faktorů, které Vás mohou ovlivnit. Nejlepším řešením je obrátit se na odborníky, kteří Vám s výběrem brýlí rádi pomohou.  

Vaše Optika

Kamila K.

V oční optice v Praze Stodůlky pracuji již 14 let. Posledních pár let tvořím blog, díky kterému se snažím čtenářům zprostředkovat témata týkající se očí, brýlí a nejnovějších trendů v optice. Budu ráda, když nás navštívíte u nás v Praze Stodůlky.