Kniha vs. elektronická čtečka. Co je lepší pro zrak?

Blíží se zimní měsíce, což pro milovníky teplého počasí znamená, že odpočinek u moře vymění za gauč či teplou postel s knihou v ruce. I když není nad klasickou vůni papíru a listování v knize, trend se částečně mění a roste rychle také trh s elektronickými knihami. Spoustu lidí využívá ke čtení elektronické čtečky, tablety případně jinou elektroniku.
Ebook vs Kniha

I když jsou elektronická zařízení velmi pokročilá a obsahují celou řadu funkcí – noční režim, režim pro čtení s větším písmem či upravené podsvícení a kontrast, nejlepší volbou je sáhnout právě po elektronických čtečkách, které jsou pro čtení knih uzpůsobené. U čteček Vás škodlivé modré světlo nemůže ohrozit. Pokud o modrém světle nic nevíte, stačí si přečíst náš článek o škodlivosti modrého světla. Nebudou Vás trápit ani odlesky, velký jas či špatné rozlišení displeje. Čtečky jsou totiž plně přizpůsobené, aby se chovaly jako kniha a v jistých ohledech je předčily. Obsahují technologii elektronického papíru, který se chová jako klasický papír. Laicky řečeno to funguje tak, že vykreslení stránky funguje pomocí magnetického pole, které zvedá „magnetický inkoust“. Ten se zachytí na tomto papíře a dokud zde existuje náboj, tak stránka zůstane vykreslena „navždy“. Určitě mnoho z Vás zná dětskou magnetickou tabulku s tužkou či dvěma tlačítky na kreslení, která funguje podobně.

Proč je čtečka pro váš zrak lepší?

Velkou výhodou, kterou čtečky mají, je možnost zvětšení písma pro potřeby čtenáře. Hodně klientů s dioptrickými vadami volí elektronické čtečky, právě proto, že díky nim mohou každou knihu číst se stejnou velikostí písma. Skvělou funkcí mohou být záložky, kterých můžete mít v knize více. U větších paměťových verzí čteček lze s sebou brát na dovolenou celou knihovnu, aniž byste zvýšili jediný gram Vašich zavazadel.

Kdo je tedy lepší?

Určitě není vhodné klasické zařízení s modrým zářením, které není určeno pro dlouhé a dlouhodobé čtení. Potěšit nás může určitě kniha se svou klasickou vůní papíru, jež můžeme objevit v knihovničce naší babičky. Vhodná je i čtečka knih, která je pokroková a rozšiřuje nám možnosti čtení.

Ani čtečka zrak dlouhodobě nevyřeší, pokud cítíte, že se Vám špatně čte, obraťte se na nás a my Vám zrak rádi změříme.

Vaše Optika

Kamila K.

V oční optice v Praze Stodůlky pracuji již 14 let. Posledních pár let tvořím blog, díky kterému se snažím čtenářům zprostředkovat témata týkající se očí, brýlí a nejnovějších trendů v optice. Budu ráda, když nás navštívíte u nás v Praze Stodůlky.