Proč nekupovat dioptrické brýle v drogerii

Brýle dnes nosí stále více lidí. Přetěžujeme oči při práci na počítači, ale i při každodenním sledování obrazovek a zrak se nám spolu s věkem zhoršuje. Málokdo ale ví, že zdravotní pojišťovny v České republice mohou na dioptrické brýle přispět. Ne však každému, a ne za každých okolností.

Kdo může žádat o příspěvek?

Zdravotní pojišťovny přispívají na brýlové čočky hlavně dětem a lidem se silnou refrakční vadou. Pokud patříte mezi běžné nositele brýlí a vaše dioptrie nejsou extrémně vysoké, na příspěvek pravděpodobně nedosáhnete. Výjimkou mohou být některé doplňkové programy nebo benefity vybraných pojišťoven.

Největší podporu mají děti, což má logický důvod. Oční vada v dětství, pokud není správně korigována, může negativně ovlivnit vývoj zraku. Pojišťovny proto přispívají na čočky dětem do 15 let, přičemž konkrétní výše a frekvence závisí na věku:

  • děti do 5 let mohou získat příspěvek i vícekrát ročně,
  • starší děti a dospívající pak většinou jednou za 12 až 36 měsíců,
  • dospělí jen výjimečně – zejména pokud mají dioptrie vyšší než ±10.

Jak vysoký příspěvek můžete získat?

Výše příspěvku se pohybuje v řádu několika stovek korun – obvykle okolo 700 až 2 000 Kč. Počítat s ním ale můžete pouze na brýlové čočky (skla), ne na obruby. A to jen tehdy, pokud vám dioptrické brýle doporučí oční lékař. Ten vám vystaví takzvaný „Poukaz na brýle a optické pomůcky“. Tento dokument je potřeba uplatnit do 30 dnů od vystavení, jinak propadne.

Kam s poukazem?

Brýle s příspěvkem pojišťovny si můžete pořídit pouze v optice, která má s vaší pojišťovnou uzavřenou smlouvu. Na místě pak odečtou hodnotu příspěvku přímo z ceny čoček, a vy doplatíte zbytek. Pokud jdete do optiky bez smlouvy, příspěvek uplatnit nelze.

Nezapomeňte na pravidla

Každá pojišťovna může mít mírně odlišné podmínky. Proto se vždy vyplatí ověřit si aktuální informace přímo u svého poskytovatele – například na webu VZP, OZP, ZPMV nebo VOZP. Některé z nich navíc nabízejí i další výhody, třeba slevy v konkrétních optikách, nebo příspěvky v rámci bonusových programů.

O zrak je třeba pečovat

Brýle nejsou jen módní doplněk, ale i zdravotní pomůcka. Pokud vám zrak slábne, nepodceňujte to a navštivte očního lékaře nebo optometristu. Pravidelné vyšetření vám může pomoci zachytit i skryté potíže, které by se jinak mohly zbytečně zhoršit.

Příspěvky od pojišťoven nejsou vysoké, ale i pár stovek se může hodit – zvlášť u dětí, které brýle mění častěji. Zjistěte si, na co máte nárok, a nechte si při nákupu brýlí odborně poradit. Váš zrak si to zaslouží.

Kamila K.

V oční optice v Praze Stodůlky pracuji již 14 let. Posledních pár let tvořím blog, díky kterému se snažím čtenářům zprostředkovat témata týkající se očí, brýlí a nejnovějších trendů v optice. Budu ráda, když nás navštívíte u nás v Praze Stodůlky.