Mohou děti nosit kontaktní čočky?

Kontaktní čočky nejsou pomocníkem jen pro dospělé, ale mohou je využívat i děti. Nošení kontaktních čoček a péče o ně však vyžaduje poněkud aktivnější přístup než pouhé nošení brýlí.

Ve kterém věku je nejvhodnější s kontaktními čočkami začít?

Je to relativní, neboť nošení kontaktních čoček u dětí není nijak věkově omezeno a minimální nebo doporučený věk pro jejich používání neexistuje. Rozhodnutí je na rodičích. První nasazení by však mělo probíhat pod dohledem očního specialisty, který s aplikací kontaktních čoček pomůže. Kromě názoru odborníka by měli rodiče brát v potaz také individuální schopnosti dítěte a vyhodnotit, zda je dítě na kontaktní čočky připraveno. 

Z fyzického hlediska dokáží dětské oči snášet čočky již od velmi nízkého věku. Kontaktní čočky jsou dokonce aplikovány některým velmi malým kojencům s vrozenými vadami. Studie provedená ve Spojených státech ukázala, že 90 % dětí ve věku od 8 do 11 let nemělo problém si čočky nasadit a vyjmout.

Proč u dětí začít s kontaktními čočkami?

Navrhnul dítěti kontaktní čočky lékař nebo je dítě chce proto, aby mohlo podávat lepší sportovní výkony? Pokud je jediným důvodem kosmetický ráz, promluvte si s dítětem o skutečných příčinách a možném tlaku ze strany vrstevníků.

Jaké kontaktní čočky jsou pro dítě nejlepší?

Pro děti jsou nejvhodnější volbou jednodenní čočky, u kterých není nutné každodenní čištění. Jednodenní kontaktní čočky se pouze ráno nasadí a večer vyhodí. K těmto čočkám tedy není potřeba žádné pouzdro ani roztok. Díky tomu lze předejít nepříjemným obtížím, které jsou ve většině případů způsobeny špatnou péčí o čočky. Dalším pozitivem je, že v případě ztráty není škoda tak veliká, jelikož pořizovací cena jednodenní čočky je několikanásobně menší než například čočky měsíční.

Výhody kontaktních čoček

  • Kontaktní čočky mohou být pohodlnější volbou při koupání v moři či na bazéně. Lze je kombinovat s plaveckými brýlemi, které mohou chránit čočku před vyplavením z oka.
  • S kontaktními čočkami má dítě lepší periferní vidění, má tedy pohotovější reflexy a lépe vidí věci kolem sebe, díky tomu může podávat lepší sportovní výkony, neboť ho nelimitují brýle.
  • Kontaktní čočky mohou dítěti pomoci zvýšit sebevědomí a dát pocit, že dítě bez brýlí vypadá lépe.
  • V případě ztráty je mnohem levnější nahradit čočky než brýle.
  • S čočkami se dítě nemusí bát, že někde zapomene brýle, ztratí je nebo rozbije.

Zásady, jak správně pracovat s kontaktními čočkami

  • Základním pravidlem při manipulaci s kontaktními čočkami je vždy důkladná hygiena rukou.
  • Kontaktní čočky by se neměly nosit déle, než je doporučováno.
  • K čištění čoček by se měl vždy používat roztok doporučený očním lékařem.
  • Upozorněte děti, že si kontaktní čočky nemohou s nikým půjčovat.
  • Připomínejte dětem, aby dávaly pozor a nezaměňovaly pravou s levou čočkou.

Pokud zvažujete pro své děti kontaktní čočky, vždy se poraďte s očním specialistou.

Optika Stodůlky

Kamila K.

V oční optice v Praze Stodůlky pracuji již 14 let. Posledních pár let tvořím blog, díky kterému se snažím čtenářům zprostředkovat témata týkající se očí, brýlí a nejnovějších trendů v optice. Budu ráda, když nás navštívíte u nás v Praze Stodůlky.