Můžu plavat s kontaktními čočkami?

Plavání je obzvlášť v letních měsících oblíbenou aktivitou, která lidem může přinášet spoustu radosti a zábavy. Pokud nosíte kontaktní čočky, určitě Vás nejednou napadlo, zda je můžete nosit i během plavání. Existuje několik faktorů, které je potřeba zvážit. V mnoha případech jeplavání s kontaktními čočkami naprosto bezpečné apohodlné.

Pohyb bez omezení

Jednou z nejdůležitějších výhod používání kontaktních čoček při plavání je pohodlnost a pohyb bez omezení. Brýle mohou být při plavání obtěžující, protože se snadno posunou, zamlží nebo způsobí nepohodlí. Kontaktní čočkyVás nebudou ve vodě nijak obtěžovat a umožní Vám volně se pohybovat.

Neomezené periferní vidění

Další výhodou je jasné vidění. Kontaktní čočky přiléhají přímo na oči, což umožňuje neomezené periferní vidění a jasný pohled na okolní prostředí během plavání.Pokud jste aktivní plavec nebo se účastníte sportovních aktivit ve vodě, je obzvlášť důležité mít dobré periferní vidění. Kontaktní čočky Vám umožní vidět širší obraz a zachytit veškeré pohyby kolem.

Ochrana před slanou či chlorovanou vodou v očích

Pokud jste citliví na vodu v očích, kontaktní čočky mohou sloužit jako bariéra mezi očima a vodou. To může být užitečné zejména v bazénech nebo na pláži, kde je voda chlorovaná či slaná.

Mohu při plavání nosit měsíční či dvoutýdenní čočky?

Pokud nosíte měsíční či dvoutýdenní kontaktní čočky, je důležité se poradit ohledně jejich používání během plavánís Vaším očním specialistou. Existují různé typy čoček a každá může mít odlišnou schopnost odolávat vodě a udržovat správnou hygienu očí.

V každém případě jedůležité dbát na hygienu a pečlivě po skončení plavání čočky opláchnout čistou vodou, odstraníte tak potenciální nečistoty a bakterie. Pokud ovšem nechcete nic řešit, můžete využít jednodenní kontaktní čočky, které stačí po koupání vyjmout z očí a vyhodit je, čímž potenciální riziko infekce snížíte na minimum.

Kamila K.

V oční optice v Praze Stodůlky pracuji již 14 let. Posledních pár let tvořím blog, díky kterému se snažím čtenářům zprostředkovat témata týkající se očí, brýlí a nejnovějších trendů v optice. Budu ráda, když nás navštívíte u nás v Praze Stodůlky.