Oční vada presbyopie (vetchozrakost)

Určitě jste si u svých starších rodičů všimli, že od určitého věku začali číst noviny s nataženýma rukama. Mnohdy mluvili o tom, že z dálky vidí text lépe. 

Je to z toho důvodu, že se časem snižuje akomodace čočky a dochází k takzvané vetchozrakosti. Tato vada se většinou objevuje mezi čtyřicátým až padesátým rokem života. Jedná se o potíže, kdy postupně oddalujeme blízký bod, nejčastěji tomu bývá při čtení. Zdravý člověk čte ve vzdálenosti od 25 do 30 centimetrů. Při vetchozrakosti se tento bod postupně oddaluje na 40 až 60 centimetrů.

Jak zjistíme vetchozrakost?

V zaměstnání, kanceláři či doma u počítače může docházet k tomu, že si začneme plést jednotlivá písmena a čísla. V obchodech nedokážeme přečíst etikety na potravinách. 

Jak můžeme oko trénovat?

Pokud v práci sedíte u počítače nebo se díváte příliš do blízka, je dobré se čas od času otočit například k oknu, podívat se do dálky a zaostřit na vzdálený bod. Díky tomu posílíte oční svalstvo a trénujete oči. 

Co dělat, pokud mám podezření na vetchozrakost?

Pokud začínáte body oddalovat a cítíte, že Vaše oči nejsou v pořádku, vyhledejte očního lékaře či optika.

A to bude prozatím vše z této série článků o očních vadách. Společně jsme se podívali na krátkozrakost, dalekozrakost a astigmatismus. Dále jsme si řekli o šedém a zeleném zákalu. A nakonec jsme prošli šilhavost a vetchozrakost. Snad Vám naše články pomohli.

Přejeme Vám i Vašim očím hodně zdraví.

Vaše Optika

Kamila K.

V oční optice v Praze Stodůlky pracuji již 14 let. Posledních pár let tvořím blog, díky kterému se snažím čtenářům zprostředkovat témata týkající se očí, brýlí a nejnovějších trendů v optice. Budu ráda, když nás navštívíte u nás v Praze Stodůlky.