Oční vada zelený zákal

Minule jsme se věnovali šedému zákalu, který je sice častější, ale méně závažný než ten zelený, proto se dnes společně podíváme právě na zelený zákal.

Zelený oční zákal

Zelený zákal neboli odborně glaukom je oční vada, kterou způsobuje zvýšený nitrooční tlak v oku. V případě, že se nahromadí velké množství této tekutiny, která nemůže odtékat, dojde k tlaku na zrakový nerv, jenž odumře. Následkem je pak částečná nebo úplná slepota.

Zelený zákal je nebezpečný, jelikož v počátečních fázích, kdy dochází ke zvýšení nitrooční tekutiny, nijak nezpůsobuje bolest a neprojevuje se. Lze říci, že pokud postižený člověk není vyšetřen očním lékařem, může si nemoc uvědomit až v momentě, kdy je již pozdě a nastává slepota.

Jak se zelený zákal projevuje?

Člověk trpící zeleným zákalem si nemusí všimnou postupného snižování zorného pole, které bývá prvním příznakem. Následně člověk začne vidět pouze stíny a černé skvrny. Pokud nerv odumře, dojde k úplné ztrátě zraku.

Lze zelený zákal vyléčit?

Zjednodušeně řečeno ano. Zelený zákal je léčitelné onemocnění, ale stejně jako u jiných nemocí, je důležitá včasná diagnostika, neboť jakékoliv poškození zorného pole je již nevratné.

Měření tlaku v očích na počkání

Nechte si u nás v optice provést tzv. tonometrii neboli měření nitroočního tlaku. Toto vyšetření slouží právě ke kontrole tlaku v očích.

Léčba zeleného zákalu v ranné fázi se provádí pomocí očních kapek a tím snížení tlaku v očích. V horší fázi této nemoci je zapotřebí provést léčbu operativně. Není důvod se ale bát, jedná se o rychlý zákrok, který trvá 15 až 30 minut. A navíc se ve většině případů provádí v lokální anestezii a ambulantně.

Vaše Optika

Kamila K.

V oční optice v Praze Stodůlky pracuji již 14 let. Posledních pár let tvořím blog, díky kterému se snažím čtenářům zprostředkovat témata týkající se očí, brýlí a nejnovějších trendů v optice. Budu ráda, když nás navštívíte u nás v Praze Stodůlky.