Onemocnění slzného aparátu u dětí

Mezi běžná onemocnění u dětí patří problémy s průchodností slzných kanálků. Tyto potíže se obvykle objevují krátce po porodu a jejich nejtypičtějším projevem je časté slzení z jednoho oka a opakované záněty spojivek.

Jaké faktory způsobují ucpání slzných kanálků u dětí?

Slzné kanálky mohou být od narození geneticky zmenšené, nedostatečně vyvinuté nebo fyzicky blokované. U většiny dětí dochází do tří týdnů k přirozenému rozšíření a kanalizaci těchto cest. U některých však k tomuto procesu nedojde, což vede k symptomům ucpání slzných cest.

Jaké jsou příznaky ucpání slzných cest?

Primárním projevem je slzení z jednoho oka. Dalšími symptomy jsou časté záněty spojivek, které postihují nejprve jedno a později i druhé oko. Pokud se krátce po narození vyskytne slzení z jednoho oka a časté záněty spojivek, je třeba zvážit možnost ucpání slzných cest.

Jaké jsou možnosti léčby ucpání slzných cest?

První možností je masáž slzného vaku, použití kapek a očekávání spontánního otevření slzných cest, což se u některých dětí může nastat. Je však otázkou, kdy a za jakých okolností k tomu dojde.

Druhou možností je menší lékařský zákrok, kterým je proplach či sondování slzných cest. Důvodem je, jak už bylo uvedeno výše, zúžení nebo zablokování slzných cest. V České republice je tato léčba upřednostňována a podle klinických zkušeností je považována za vhodnou.

Jak se zákrok provádí?

Oftalmolog umrtví místo, zavede do slzných cest kanylu a následně provede průplach. Pokud se tekutina nedostává do nosu, je potřeba zprůchodnit slzné cesty sondáží.

Kdy je nejvhodnější zákrok provést a jaká je jeho účinnost?

Nejlépe do tří až čtyř měsíců věku dítěte. Později je zákrok méně účinný. Účinnost sondáže a průplachu je v rukou zkušeného oftalmologa až 95 %. Riziko komplikací je opravdu malé. Pokud se zákrok kanylou ani sondou nepovede, pak je potřeba provést operaci. Provádí se takzvaná intubace slzných cest, do nichž je zaveden silikonový drén, který je tam ponechán přibližně čtyři měsíce. Operací se vytvoří umělé odtokové cesty a slzy pak mohou opět protékat volně do nosu.

Kamila K.

V oční optice v Praze Stodůlky pracuji již 14 let. Posledních pár let tvořím blog, díky kterému se snažím čtenářům zprostředkovat témata týkající se očí, brýlí a nejnovějších trendů v optice. Budu ráda, když nás navštívíte u nás v Praze Stodůlky.