Povrchové úpravy brýlových čoček – tvrzení

Pro svůj zrak chceme pochopitelně to nejlepší, proto bychom při nákupu nových brýlí neměli podceňovat výběr kvalitní povrchové úpravy. Během nošení na brýle působí spoustu negativních vlivů, jež snižují komfort a kvalitu vidění. Díky vhodné povrchové úpravě si můžeme ušetřit spoustu námahy, času a nepříjemných situací. Povrchové úpravy brýlových čoček nijak nesouvisí s dioptrickými hodnotami ani s výslednou váhou či tloušťkou čoček, přesto jsou velmi důležité. Výběrem vhodné povrchové úpravy významně ovlivníme komfort vidění i estetickou stránku brýlí. Můžeme si zajistit snadnější čištění brýlí, ochranu před modrým UV světlem nebo například prodloužit životnost brýlí.

Dnes jsou v pracovním i soukromém životě kladeny vysoké nároky na pracovní nasazení, pozornost a soustředění, přičemž potřebujeme, aby nás brýle co nejméně obtěžovaly a přizpůsobily se našemu životnímu tempu. Proto je důležité vybrat nejen padnoucí obroučku brýlí, ale především brýlové čočky s úpravami podle Vašich potřeb.

Tvrdá povrchová úprava

Pokud už jste majitelem dioptrických brýlí, víte, že i když se snažíme být opatrní, brýle toho s námi hodně zažijí. Brýle nám mohou spadnout, něčím je škrábneme nebo je nečistíme tak, jak bychom správně měli. Především u menších dětí může být zacházení s brýlemi náročné. Základní povrchovou úpravou brýlových čoček, která je obzvlášť u těch plastových nutností, je tvrzení. V dnešní době se kvůli řadě výhod plastové brýlové čočky upřednostňují před těmi skleněnými. Jejich velkou nevýhodou ale je, že nejsou tak tvrdé a tím pádem odolné proti poškrábání. Hlavně z tohoto důvodu se na plastové čočky nanáší úprava, která výrazně zvyšuje odolnost čoček proti poškrábání a vzniku šmouh. Tím pádem se i prodlužuje celková životnost brýlí. Díky této úpravě zůstanou Vaše skla i při každodenním čištění chráněna proti škrábancům.

I přes kvalitní tvrzení je důležité mít na paměti, že je potřeba se o brýle správně starat. I velmi tvrdé čočky se mohou poškrábat, pokud přijdou do kontaktu s ostrými předměty nebo spadnou na tvrdý povrch. Aby nám brýle co nejdéle vydržely bez škrábanců, je důležité je odkládat do adekvátně velkého pouzdra a správně je čistit.

Tvrzení je základní vrstvou, na kterou je pak možné nanášet i jiné vrstvy pro zlepšení či změnu dalších brýlových vlastností. V následujících článcích budeme těmito povrchovými úpravami brýlových čoček pokračovat. Podíváme se společně na samočistící a hydrofobní vrstvu i další moderní úpravy brýlových skel.

Záměrem povrchových úprav brýlových čoček je udělat život s brýlemi co nejjednodušší a nejpohodlnější. Každý z nás musí sám zhodnotit, kterou z úprav ocení a která je naopak pro jeho potřeby nadbytečná. Pokud si nejste jistí, rádi Vám s výběrem pomůžeme.

Kamila K.

V oční optice v Praze Stodůlky pracuji již 14 let. Posledních pár let tvořím blog, díky kterému se snažím čtenářům zprostředkovat témata týkající se očí, brýlí a nejnovějších trendů v optice. Budu ráda, když nás navštívíte u nás v Praze Stodůlky.