Přehled typů brýlových čoček – 1/3

Rozhodli jsme se Vám poskytnout základní přehled typů brýlových čoček, a jelikož to není téma na pár řádků, článek bude rozdělen do tří částí. Dnes se tedy společně podíváme na skleněné, plastové, polarizované a polykarbonátové brýlové čočky. V následujícím textu se Vám pokusíme shrnout jejich výhody, nevýhody a další zajímavé informace.

Skleněné brýlové čočky

Prvním typem čoček v dnešním článku jsou čočky skleněné. Jedná se o velmi těžké čočky, které mohou být, pokud dojde k jejich rozbití, dokonce i nebezpečné. Tyto čočky oproti ostatním čočkám blokují nejméně ultrafialového záření, proto nejsou vhodnou variantou do slunného počasí. K výrobě těchto čoček se běžně využívá tzv. korunové sklo a zákon stanovuje, že veškeré skleněné čočky musí být z tvrzeného skla o tloušťce alespoň 2,2 mm. Tvrzené sklo zabraňuje úrazu a jakýkoliv rychle pohybující se objekt při nárazu do tohoto typu čočky způsobí pouze prasklinu či zůstane zaseknutý v rámečku. Přes všechny nevýhody je i cena těchto brýlových čoček poměrně vysoká. Většina laboratoří v dnešní době nepřijímá objednávky na skleněné brýlové čočky bez obrub, poloobrubové či vrtané brýle.

Plastové brýlové čočky

Přestože další typ brýlových čoček nese název plastové, není tomu úplně tak. Čočky jsou vyrobeny především z tvrdé pryskyřice známé jako CR-39. Vlastnosti, které činí plastové čočky populárními jsou rozhodně jejich lehkost, odolnosti vůči poškrábání a roztříštění.

Polarizované brýlové čočky

Polarizované brýlové čočky jsou plastové čočky, které obsahují šedý, zelený či hnědý film zapuštěný do čočky. Film obsahuje pouhým okem neviditelnou mřížku, která pomáhá řešit oslnění při různé orientaci světla. Jednoduchým testem lze zjistit, zda jsou brýlové čočky polarizované. Držte jednu čočku nad druhou a otáčejte. Jsou-li brýlové čočky polarizovány, bude světlo v určitých bodech blokováno. Polarizované čočky jsou dostupné v plastovém provedení s vysokým indexem, dále pak jako polykarbonát, anebo jako Transitions (jedná se o brýlové čočky s funkcí změny barvy při změně světla či přechodném zabarvení).

polarizované brýlové čočky
Polarizované brýlové čočky

Polykarbonátové čočky

Pro dnešek posledním typem čoček jsou téměř nerozbitné polykarbonátové čočky. Jsou lehčí a tenčí než plast (asi o 10 % než CR-39) a především díky těmto vlastnostem se hojně využívají ve sportu. Většina optiků a lékařů doporučuje, aby brýle pro děti byly vyrobeny právě z tohoto materiálu.

Polykarbonátové čočky účinně chrání zrak před UV zářením. Čočky by však neměly být zabarveny více než na 40 %, neboť by mohlo dojít k jejich odlupování. Důležité je také zmínit i negativní vlastnosti těchto čoček, mezi které patří možné rozmazané vidění a zabarvení okrajů v oblasti periferního vidění. K tomuto jevu může dojit především při větších dioptriích.

Příště se podíváme na další typy čoček, např. na čočky z vysokoindexovaného plastu či vysokoindexovaného skla, v závěru se zaměříme na opravdové speciality v oblasti brýlových čoček.

Máte se na co těšit.

Vaše Optika

Kamila K.

V oční optice v Praze Stodůlky pracuji již 14 let. Posledních pár let tvořím blog, díky kterému se snažím čtenářům zprostředkovat témata týkající se očí, brýlí a nejnovějších trendů v optice. Budu ráda, když nás navštívíte u nás v Praze Stodůlky.