Úvod | Novinky | Přehled typů brýlových čoček – 2/3

Přehled typů brýlových čoček – 2/3

Nebojte, nezapomněli jsme na Vás. I přes velká horka, která u nás momentálně panují, jsme tu s další částí naší malé série článků o typech brýlových čoček. Minule jsme probrali skleněné, plastové, polarizované a polykarbonátové brýlové čočky . Dnes se podíváme na brýlové čočky z vysokoindexového plastu a skla, Trivex/Trilogy a plastové fotocitlivé čočky.

Vysokoindexové plastové čočky

Vysokoindexovaný plast je materiál, který je téměř o 33 % tenčí než běžné plastové čočky. Jeho odolnost je proti nárazu nižší než polykarbonátové čočky. Čočka z tohoto „super plastu“ je o 8–25 % tenčí a lehčí než už zmíněný normální plast (CR-39), o kterém jsme psali v prvním díle této série. Jak už z názvu vyplývá, materiál má vysoký index lomu. Výhodou může být i již zmíněná váha. Tyto čočky lze brousit do tenkých profilů. Nevýhoda může nastat u pacientů s vyšším počtem dioptrií, kde může dojít k větší chromatické aberaci na okraji čočky. Zjednodušeně řečeno, čočky mají menší barevný rozptyl.

Vysokoindexové skleněné čočky

Vysokoindexová skla přichází s indexy 1,6 a 1,7. Pokud byste chtěli index lomu 1,8, lze vybrat skleněné čočky s obchodním názvem HiLite.

Trivex/Trilogy

To jsou čočky s vysokým indexem 1,53. Lze říci, že odolnost těchto čoček je srovnatelná s polykarbonátovými brýlovými čočkami z minulého článku. Jsou navrženy speciálně pro vrtané brýle. Jejich výrobu zajišťuje společnost Younger.
polarizované brýlové čočky
Polarizované brýlové čočky

Plastové fotocitlivé čočky

Plastové fotocitlivé čočky jsou speciální čočky, které lze nazvat také jako fotocitlivé či fotochromatické. Tyto čočky reagují na intenzitu osvětlení. Samoregulační čočka je citlivá na světlo. Na přímém světle se zatmaví a při slabém osvětlení bude vykazovat známky čirého skla. Úroveň ztmavení je přímo úměrná intenzitě ultrafialových paprsků, které způsobují chemickou reakci. Poskytují uživateli pohodlí při změnách oslnění. Poprvé byly tyto čočky představeny již v roce 1991. Nejoblíbenější čočky s názvem Transitions byly navrženy pro lidi, kteří normálně nosí zatmavené brýle z estetických důvodů. Nejnovější fotocitlivé čočky mohou být používány i jako sluneční brýle. Společnost Corning představila své fotochromatické čočky SunSensors, na které se zaměříme příště.

Na toto téma pro Vás chystáme poslední článek, ve kterém se společně podíváme na brýlové čočky Corning SunSensors a Instashade od společnosti Amorlite.

Vaše Optika