Příčiny a poruchy barvocitu

Minule jsme se zaměřili na to, jak důležité je vyšetření barvocitu a včasné odhalení poruchy. Dnes se společně podíváme na příčiny a poruchy barvosleposti.
Příčiny a poruchy barvocitu

Příčiny barvosleposti

Ve většině případů jsou poruchy barvocitu způsobeny genetickou vadou, tedy dědičností. Lidem s barvoslepostí buď chybí některý druh světločivých buněk na sítnici oka nebo jejich funkce není správná.

Příčinou poruchy barvocitu může být také jiné onemocnění nebo užívání některých léků, po odstranění příčiny se může stav pacienta zlepšit.

Poruchy barvocitu

Jak už jsme si říkali minule, lidem s poruchou barvocitu dělá obtíže rozlišit některé barvy. Obecně se poruchy barvocitu označují jako barvoslepost, přestože úplná barvoslepost je velmi vzácná. Poruchy barvocitu jsou dědičné a většina lidí je proto barvoslepá od narození. Lidé se na barvoslepost však dokáží dobře adaptovat.

Druhy a poruchy barvocitu

Druhy poruch barvocitu a jejich projevy

Obecně lze poruchy barvocitu rozdělit na úplnou barvoslepost a částečnou barvoslepost. Při té úplné člověk nerozezná žádnou barvu a vidí tedy černobíle. Člověk s částečnou barvoslepostí má problém rozlišit jen některé barvy. Podle barvy, kterou člověk nerozlišuje, se potom částečná barvoslepost ještě dělí. Většina lidí s částečnou barvoslepostí má však problémy rozeznat odstíny zelené, žluté a červené barvy. Jedná se o poruchu v červenozelené oblasti a jde o poměrně častý problém, který postihuje častěji muže než ženy, konkrétně 1 z 12 mužů a 1 z 200 žen. Lidé s touto poruchou mají problém rozeznat rozdíl mezi odstíny červené, oranžové, žluté, hnědé a zelené, je pro ně náročné odlišit jednotlivé odstíny fialové a rozlišit černou od červené.

Příště budeme v sérii o barvocitu a barvosleposti ještě pokračovat a zaměříme se na to, do jaké míry barvoslepost lidem ovlivňuje život a jak můžeme pomoct našemu dítěti, pokud touto poruchou trpí.   

Vaše Optika

Kamila K.

V oční optice v Praze Stodůlky pracuji již 14 let. Posledních pár let tvořím blog, díky kterému se snažím čtenářům zprostředkovat témata týkající se očí, brýlí a nejnovějších trendů v optice. Budu ráda, když nás navštívíte u nás v Praze Stodůlky.