Jak poruchy barvocitu ovlivňují život

Dnes tu máme poslední článek ze série o barvocitu. Už jsme si řekli, co je to barvocit, jak důležité je včasné vyšetření a diagnóza, jaké jsou nejčastější testy a zmínili jsme i příčiny a poruchy barvosleposti.

Teď se společně podíváme na to, jak lidem s barvoslepostí tato porucha ovlivňuje život a zda jim můžeme nějak pomoci.

Jak barvoslepost ovlivňuje život?

Barvoslepost není tak vážným problémem, jak by si člověk mohl myslet. Poruchy barvocitu jsou dědičné, proto většina lidí trpí barvoslepostí od narození. Většina lidí se na poruchu barvocitu dokáže dobře adaptovat a na svůj handicap si časem zvykne. Poruchy barvocitu se s přibývajícím věkem ve většině případů nezhoršují.

V čem poruchy barvocitu mohou lidem ovlivňovat život?

  • Problémy ve škole, které mohou nastat, pokud učitelé ve výuce používají jako pomůcku barvy.
  • Potíže se čtením při rozlišování bezpečnostních upozornění či značení.
  • Komplikace při vaření, které mohou nastat při rozlišení čerstvého či uvařeného masa, zralého ovoce od nezralého apod.
  • Problémy při odlišení léků se mohou stát, pokud léky nejsou správně označeny a člověk se musí orientovat jen podle barvy.
  • Omezený výběr povolání, neboť lidé s poruchou barvocitu nemohou vykonávat povolání, kde je nutné spolehlivě rozpoznávat barvy. Přesné vnímání barev je důležité například pro elektrikáře, designéry, umělce, piloty, strojvedoucí, dopravní speciality, laboranty, pyrotechniky a některé výrobní a marketingové profese.

Léčba poruch barvocitu

Bohužel zatím neexistuje žádná léčba na dědičné poruchy barvocitu. Většina lidí s touto poruchou se však dokáže dobře adaptovat a na svůj handicap si časem zvykne.

Pokud je příčinou poruch barvocitu jiné onemocnění či užívání léků, může se stav pacienta zlepšit po odstranění příčiny.

Jak pomoct dítěti, který má poruchu barvocitu?

  • Informujte učitele, že má Vaše dítě potíže s rozpoznáním barev.
  • Pomáhejte dítěti s výběrem jídla, barevných kombinací oděvů apod.
  • Mějte doma kvalitní osvětlení, které Vašemu dítěti pomůže lépe rozeznávat barvy.
  • Můžete pořídit speciální brýle, které pomáhají barvoslepým lidem rozlišit zelenou a červenou barvu. Poraďte se však se svým očním lékařem, zda jsou pro Vaše dítě brýle vhodné.
  • Používejte nové technologie, které umožňují změnit nastavení zobrazení tak, aby obrázky i texty byly přístupnější pro lidi s poruchami barvocitu. Existují také různé aplikace, které umí rozeznat jednotlivé barvy.

Pokud máte podezření na poruchu barvocitu, můžete nás navštívit v naší Optice Stodůlky.

Vaše Optika

Kamila K.

V oční optice v Praze Stodůlky pracuji již 14 let. Posledních pár let tvořím blog, díky kterému se snažím čtenářům zprostředkovat témata týkající se očí, brýlí a nejnovějších trendů v optice. Budu ráda, když nás navštívíte u nás v Praze Stodůlky.