Co je to dioptrie?

Dioptrie je termín, který se často používá ve spojitosti se zrakem a očním viděním. Mnoho lidí si však neuvědomuje, co dioptrie přesně znamená a jak ovlivňuje naše vidění. V tomto článku se podíváme na definici dioptrie, její diagnózu, korekci a další důležité informace.

Co je dioptrie?

Dioptrie je míra refrakční chyby oka, která ovlivňuje schopnost oka zaostřit obraz na sítnici. Jedná se o jednotku, která udává optickou sílu čočky potřebnou k zaostření světelných paprsků na sítnici. Jde o tzv. převrácenou hodnotu ohniskové vzdálenosti. Dioptrie se obvykle označuje symbolem D a čím vyšší je její hodnota, tím horší je zrak.

Jak funguje vidění

Abychom správně pochopili dioptrie, je důležité znát alespoň základy vidění. Světelné paprsky vstupují do oka skrz rohovku a čočku. Tyto paprsky se lámou a zaostřují na sítnici, která je citlivá na světlo a přenáší informace do mozku. Mozek poté interpretuje tyto informace jako obraz.

Dioptrie a refrakce

Refrakce je proces, kterým se světlo lomí, když prochází různými optickými médii, jako je rohovka a čočka. Pokud je rohovka nebo čočka zakřivená příliš silně nebo slabě, dochází k refrakční chybě, jež způsobuje rozmazané nebo neostré vidění.

Existují tři hlavní typy refrakčních chyb, které jsou spojeny s dioptriemi:

krátkozrakost (myopie): obraz je zaostřen před sítnicí místo na ní, což způsobuje rozmazané vidění do dálky, naopak blízké objekty jsou viděny ostře,
dalekozrakost (hypermetropie): obraz je zaostřen za sítnici místo na ní, což způsobuje rozmazané vidění do blízka, naopak vzdálené objekty jsou viděny ostře,
astigmatismus : je způsoben nepravidelným zakřivením rohovky nebo čočky, což vede k rozmazanému vidění na všechny vzdálenosti.

Jak předejít zhoršení zraku?

Abychom zabránili zhoršování zraku je potřeba pravidelně navštěvovat očního lékaře. Pravidelné oční vyšetření je důležité pro monitorování dioptrií a včasné odhalení případných změn. Oční lékař či optometrista vám také může poskytnout doporučení ohledně prevence a péče o zrak.

Přijďte si k nám do Optiky Stodůlky nechat změřit zrak.

Kamila K.

V oční optice v Praze Stodůlky pracuji již 14 let. Posledních pár let tvořím blog, díky kterému se snažím čtenářům zprostředkovat témata týkající se očí, brýlí a nejnovějších trendů v optice. Budu ráda, když nás navštívíte u nás v Praze Stodůlky.