Oční vada krátkozrakost

Přichystali jsme si pro Vás novou sérii článků o očních vadách a nemocech, které si postupně představíme. Dnes se společně podíváme na jednu z nejčastějších očních vad – krátkozrakost.

Krátkozrakost

Neboli myopia je oční vada, při které je obraz vyobrazen před sítnicí a na sítnici tedy nevzniká ostrý obraz. Osoba s krátkozrakostí trpí zamlženým viděním na delší vzdálenost. Jednoduše řečeno osoba se špatnou schopností vidění do dálky je krátkozraká. Příčinou může být „dlouhé oko“ nebo zvýšená lomivost oka.

Jsem krátkozraký?

Mnoho lidí si tuto oční vadu nepřipouští. Krátkozrakost se objevuje již ve školním věku a v pubertě se většinou ještě zhoršuje. Příznakem může být rozmazané vidění vzdálených předmětů, mhouření očí při pohledu do dálky, přibližování se k textu při čtení a psaní, únava očí, bolest hlavy a horší vidění při špatném osvětlení.

Odborné měření krátkozrakosti a léčba

Stupeň špatného vidění se určuje pomocí měření refrakce. Měření refrakce Vám můžeme provést na počkání do 20 minut. Po měření Vám sdělíme počet dioptrií, které jsou v případě krátkozrakosti bez znaménka. S krátkozrakostí Vám pomohou dioptrické brýle, kontaktní čočky, případně lze provést zákrok laserem.
Příště se společně podíváme na druhou nejčastější oční vadu, a sice dalekozrakost.
Vaše Optika

Kamila K.

V oční optice v Praze Stodůlky pracuji již 14 let. Posledních pár let tvořím blog, díky kterému se snažím čtenářům zprostředkovat témata týkající se očí, brýlí a nejnovějších trendů v optice. Budu ráda, když nás navštívíte u nás v Praze Stodůlky.