Infekce očních víček

Minule jsme se společně podívali na ječné zrno. Dnes tu máme infekci očních víček, kterou lze právě za ječné zrno zaměnit.

Infekce očních víček se projevuje především zarudnutím, svěděním a pálením. Můžeme také cítit, jako bychom měli nějaké cizí těleso mezi očním víčkem a okem.

I když se jedná o další infekci v oblasti očních víček, příčina je zcela odlišná. Infekci může způsobit podráždění, přebytečná produkce maziva či infekce. Tyto příčiny způsobuje zablokování mazových žláz, které se nacházejí pod řasami, jejich cílem je vypouštět mazivo při každém mrknutí oka. Na infekci očních víček má vliv hned několik faktorů. Může ji způsobit prach, kouř či průvan. Také ale slepení žláz, které vytváří mazivo. Při slepení žláz dojde k zánětu neinfekčnímu, známému jako seborea.

Jak předejít infekci očních víček?

Důležitá je každodenní hygiena v oblasti očí. Vhodné je vyhnout se vlivům jako je kouř, prach či průvan. V létě infekci může způsobit i klimatizace.

Jak probíhá léčba infekce očních víček?

U infekce očních víček je nutné navštívit očního lékaře, který ve většině případů předepíše antibiotický gel či tablety. V případě poškození slzného filmu předepíše také oční kapky apod. Hojení infekce lze urychlit teplým vlhkým obkladem očí, stačí přiložit přibližně na 10 minut, dojde tak k rozpuštění sekretu, který se tvoří ve žlázách. Tento výtok je poté potřeba setřít např. vatovou tyčinkou.

Většinou lze infekci očních víček předejít. Stačí se jen vyhnout nadměrnému kouři, prachu či průvanu, v létě pak příliš klimatizovaným prostorám.

Příště se podíváme na zánět rohovky.

Vaše Optika

Kamila K.

V oční optice v Praze Stodůlky pracuji již 14 let. Posledních pár let tvořím blog, díky kterému se snažím čtenářům zprostředkovat témata týkající se očí, brýlí a nejnovějších trendů v optice. Budu ráda, když nás navštívíte u nás v Praze Stodůlky.