Jak se vyznat v předpisu na dioptrické brýle?

Předpis na dioptrické brýle

Absolvovali jste vyšetření zraku a dostali jste od očního lékaře či optika předpis na dioptrické brýle? Chcete se v něm zorientovat a zajímá Vás, co znamenají jednotlivé zkratky? V dnešním článku se na ty nejčastější společně podíváme.

Formulářů, kam mohou oční lékaři či optici zapsat Vaše parametry, existuje mnoho, proto se vždy dívejte na jednotlivé zkratky a formulář si pečlivě prostudujte. V předpisu byste se měli dobře zorientovat především tehdy, plánujete-li nákup dioptrických brýlí online. Pozor si dejte hlavně na to, abyste nezaměnili údaje pro pravé a levé oko.

Než se podíváme na jednotlivé zkratky, pro lepší orientaci si ještě velmi zjednodušeně připomeňme nejčastější oční vady. Pokud Vás zajímá více informací, můžete si přečíst články, které jsme k jednotlivým očním vadám napsali.

Krátkozrakost je oční vada, která způsobuje rozostřené vidění do dálky.

Dalekozrakost je oční vada, při které je obraz vyobrazen za sítnicí a na sítnici tedy nevzniká ostrý obraz.

Astigmatismus je oční vada způsobená deformací rohovky nebo čočky do nepravidelného tvaru.

Co jaká zkratka znamená?

Zkratky P a L znamenají pravé a levé oko. Pro každé oko jsou v předpise zvlášť uvedeny dioptrie.

DPT je hodnota sférických dioptrií (plusových či mínusových), které jsou potřeba ke korekci Vaší krátkozrakosti či dalekozrakosti. Čím vyšší číslo dioptrie (bez ohledu na znaménko), tím silnější čočky potřebujete. Pokud je pole u některého oka prázdné, je v něm nula nebo je proškrtnuto, znamená to, že žádné dioptrie na konkrétní oko nepotřebujete.

CYL znamená cylindr a je to speciální dioptrie pro lidi trpící astigmatismem, tedy nerovnoměrným zakřivením rohovky. Cylindr popisuje sílu astigmatismu a má minusovou hodnotu.

OSA také souvisí s astigmatismem a je určena ve stupních od 0 do 180. Určuje směr vestavění cylindru.

ADD neboli adice je údaj, který vyjadřuje, o kolik budou Vaše brýle do blízka silnější než brýle do dálky. Čísla zapsaná v tomto sloupci jsou vždy v plusových hodnotách (znaménko plus nemusí být zapsáno) a většinou jsou pro obě oči stejná. Obecně se tento údaj pohybuje od 0,75 do 3.

Věříme, že jste se díky tomuto článku zorientovali v předpisu na dioptrické brýle a jejich výběr pro Vás bude příště jednodušší.

Dioptrické brýle si můžete pohodlně vybrat v naší optice. Rádi Vám s výběrem pomůžeme. 

Kamila K.

V oční optice v Praze Stodůlky pracuji již 14 let. Posledních pár let tvořím blog, díky kterému se snažím čtenářům zprostředkovat témata týkající se očí, brýlí a nejnovějších trendů v optice. Budu ráda, když nás navštívíte u nás v Praze Stodůlky.