Úvod | Novinky | Jak ulevit očím při cestování

Jak ulevit očím při cestování

Dovolené jsou v plném proudu a spousta z nás cestuje po vlastní ose, ať už autem, na motorce nebo obytným vozem. Je před námi mnoho kilometrů a několik hodin řízení, které budou velkou zátěží pro oči. Proto jsme pro vás sepsali pár rad, které vám mohou pomoci při dlouhé jízdě.
Kolik a jaké brýle k řízení

Spánek a odpočinek

Hodně lidí před dlouhou cestou unavuje a vysiluje oči sledováním televize, počítače a mobilního zařízení. Nejlepší, co před cestou můžete udělat, je tato zařízení odložit a dobře se vyspat. Spousta lidí ale vyráží na dovolenou přes noc a nemohou před jízdou usnout. I přesto, že člověk neusne, je odpočinek velmi důležitý. Stačí zatáhnout závěsy, zavřít oči a dopřát jim klid.

Kolik a jaké brýle k řízení?

Lidem, kteří netrpí žádnou oční vadou, doporučujeme nachystat si do auta sluneční brýle s filtrem kategorie 2. Pokud vás téma slunečních brýlí zajímá, můžete si přečíst článek o brýlových slunečních filtrech.

Lidé s dioptriemi mají více možností. Můžete mít brýle se samozatmavovacími skly, která ale mohou potrápit v tunelu. Nebo si nejlépe nachystejte brýle dvoje. Jedny dioptrické a druhé sluneční dioptrické se stejným filtrem kategorie 2.

Druhé brýle jako povinná výbava ve Španělsku

Pokud budete cestovat do Španělska, je nutné mít při řízení auta, v případě, že nosíte dioptrické brýle nebo čočky, ještě druhé náhradní brýle či čočky s sebou.

Pozor na suché oči

Spousta řidičů trpí během jízdy na vysychání očí. Cestujete-li ve dne, kdy letní teploty rostou k tropickým hodnotám, určitě používáte klimatizaci případně okýnka. Horký či studený vzduch foukající do vašich očí je příčinou vysychání rohovky. To může způsobovat svědění očí a únavu.
Ani v noci to není ideální. Dokonce lze říci, že to je ještě horší. Kromě používání klimatizace či pouze ventilace, dochází k vysychání rohovky také z důvodu méně častého mrkání, které je způsobené tmou.
Doporučujeme si proto vzít s sebou na delší cesty umělé slzy či kapky do očí, které zajistí, aby Vaše oči nevysychaly a udržely Vás tak déle bdělými.

Protijedoucí auta

Při noční jízdě s protijedoucími auty nic moc neuděláte. Využijte proto nočního režimu ve zpětném zrcátku a nedívejte se do světel protijedoucích aut. Čas od času si udělejte alespoň na 10 až 20 minut přestávku, abyste očím ulevili.

Přejeme vám šťastnou cestu.

Vaše Optika