Oční vada šedý zákal

V minulosti jsme se věnovali nejčastějším očním vadám – krátkozrakosti, dalekozrakostiastigmatismu. Dnes a příště se zaměříme na nejčastější oční onemocnění, kterým je oční zákal.

Šedý oční zákal

Katarakta neboli šedý oční zákal znamená sníženou průhlednost (zakalení) čiré oční čočky. Zakalená oční čočka poté brání průchodu paprsků světla na sítnici.

Mírný stupeň šedého zákalu nemusí vidění vůbec ovlivnit. Nejčastějšími příznaky šedého zákalu je zamlžené vidění, zhoršující se krátkozrakost, zkreslení pozorovaného obrazu a citlivost na oslnění, někdo vidí hůře při ostrém osvětlení, někdo v šeru. Oči mohou barvit okolní svět do šedé až šedožluté barvy a celkově se může změnit vnímání barev. Příznaky a zakalení čočky se časem zhoršuje, rychlost je však různá. Od počátečních obtíží ke slepotě může uplynout pár měsíců nebo také celá desetiletí.

Příčiny šedého zákalu

Šedý zákal může být vrozený, nejčastěji však přichází s věkem, především po šedesátce. Příčinou ale mohou být i některá onemocnění (diabetes), léky (kortikoidy) nebo následek nějakého traumatu (úrazu).

Odborné měření a léčba šedého zákalu

Nechte si u nás v optice provést tzv. retroiluminanci neboli prosvícení čočky. Toto vyšetření slouží právě ke kontrole zakalení čočky a screeningu šedého zákalu.
Jedinou léčbou šedého zákalu je operace, při které je zakalená čočka nahrazena čočkou umělou. Není důvod se ale bát, jedná se o rychlý zákrok, který trvá 15 až 30 minut. A navíc se ve většině případů provádí v lokální anestezii a ambulantně.
Šedý zákal je sice častější, ale je méně závažný než ten zelený, proto příště věnujeme pozornost i zelenému zákalu.
Vaše Optika

Kamila K.

V oční optice v Praze Stodůlky pracuji již 14 let. Posledních pár let tvořím blog, díky kterému se snažím čtenářům zprostředkovat témata týkající se očí, brýlí a nejnovějších trendů v optice. Budu ráda, když nás navštívíte u nás v Praze Stodůlky.