Povrchové úpravy brýlových čoček – antireflex

V minulém článku jsme zjistili, proč jsou důležité povrchové úpravy brýlových čoček a zaměřili jsme se na tvrzení. Dnes se společně podíváme na další důležitou povrchovou úpravu brýlových čoček – antireflexní vrstvu.

Antireflex

Každá brýlová čočka určitou část světelných paprsků, které na ni dopadnou, propustí a část odrazí. Tento efekt nevzniká pouze u brýlí, ale můžeme jej pozorovat v zrcadlících se výlohách obchodů nebo na odrážejících se předních sklech aut. Odražené světlo pak u brýlí vytváří odlesky neboli laicky řečeno prasátka, uvádí se cca 8 až 15 %. Odlesky nám mohou být nepříjemné a narušovat vidění, zároveň mohou kazit estetický dojem z brýlí. Především z těchto důvodů se na brýle nanáší antireflexní vrstvy, které zvyšují propustnost světla a zároveň minimalizují množství odražených paprsků. Antireflexem nedochází k odrazu světla z přední ani zadní strany čočky. Antireflexní úprava je složena z mnoha velmi tenkých vrstev, které se za hlubokého vakua nanášejí na povrch brýlových čoček. Antireflexní úprava je důležitá i z estetického hlediska, umožňuje jasnější pohled do očí bez nepřirozených a nepříjemných odlesků a zrcadlení. Je to z toho důvodu, že se čočky v brýlích stávají díky antireflexu téměř neviditelné. Antireflexní úpravu na brýlích poznáme podle jemného barevného nádechu v zeleném, zlatém nebo fialovém odstínu, který je viditelný jen pod určitým úhlem.

Antireflexní vrstva při řízení

Dobrým příkladem, kdy může antireflexní úprava brýlových čoček pomoci, je řízení motorových vozidel nebo cyklistika. Nerušené vidění je právě pro řidiče motorových vozidel i cyklistických kol nezbytné. Zvýšená odrazivost čoček je nežádoucím účinkem, který zhoršuje kvalitu vidění a zvláštně na silnici může být dokonce v některých situacích ohrožujícím faktorem. Za svítání, při soumraku, v dešti nebo když se silnice leskne, získá řidič s antireflexními brýlemi více jistoty v řízení. Při jízdě v noci jsou díky antireflexní úpravě redukovány nepříjemné odrazy reflektorů protijedoucích vozidel i pouličních lamp. Díky této povrchové úpravě řidič také rychleji rozliší detaily.

Záměrem povrchových úprav brýlových čoček je udělat život s brýlemi co nejjednodušší a nejpohodlnější. Každý z nás musí sám zhodnotit, kterou z úprav ocení a která je naopak pro jeho potřeby nadbytečná. Pokud si nejste jistí, rádi Vám s výběrem pomůžeme.

Kamila K.

V oční optice v Praze Stodůlky pracuji již 14 let. Posledních pár let tvořím blog, díky kterému se snažím čtenářům zprostředkovat témata týkající se očí, brýlí a nejnovějších trendů v optice. Budu ráda, když nás navštívíte u nás v Praze Stodůlky.