Jak si při čtení nekazit oči

Ať jste vášnivý čtenář, který přečte za rok stovky knih, nebo zakopnete o knížku jednou za deset let, měli byste při čtení myslet na svůj zrak. Tento koníček totiž může způsobit více potíží než radosti, proto se můžete řídit našimi radami, které by měly zamezit poškození zraku.

Pozor na elektroniku

I když jsme na začátku článku zdůrazňovali především knihy, tak je dobré zmínit, že se bavíme o čtení obecně. V dnešní době je totiž časté čtení na elektronických zařízeních, kterými jsou monitory a mobily. Určitě se vyvarujte nadměrné námaze očí, která je způsobená délkou pozorování jednoho bodu. Nastavte si intenzitu podsvícení co nejmenší, tak abyste text dokázali přečíst. Nesledujte zařízení bez dalšího zdroje světla. Nebojte se při sledování televize, či čtení mobilu v posteli rozsvítit lampičku, nebo jiné světlo. Pokud využíváte elektronické zařízení je dobré se vyvarovat i modrému světlu. Při samotném čtení knih, časopisů a článků doporučujeme využít i elektronickou čtečku textu. Také jsme již psali článek o porovnání elektronické čtečky a tištěné knihy.

Světlo pro čtení

Ti, kteří si pustí v místnosti na stropě běžné osvětlení, bohužel zklameme. Toto osvětlení je pouze orientační a rozhodně není vhodné pro čtení. Ke čtení poslouží lépe lampička na stole, která má na krátkou vzdálenost dostatečnou sílu. Světlo by mělo na knihu dopadat ze strany nebo směrem od hlavy. Pokud světlo máte umístěné tak, že si na text stíníte, pak jej přemístěte, aby ke stínění nedocházelo. Určitě není potřeba si svítit reflektory a mít při čtení více světla, než je zdrávo, protože to také není vhodná cesta.

Posílení očí

Při čtení může pomoci jednoduché cvičení. Nebojte se, netrvá to dlouho a vy rozdíl pocítíte okamžitě. Prvním ze cviků je, že odkloníte oči od čteného textu a začnete se dívat do větší vzdálenosti. Nejlepší je, když se na chvíli zadíváte z okna někam na vzdálený předmět. Dále je dobrým cvikem pomalé kroužení očí. Můžete samozřejmě dělat i složitější cvik – dívat se úhlopříčně. Nejdříve vlevo dolů, následně vpravo nahoru a naopak. Myslete také na mrkání, které nejen zabraňuje vysušování, ale trénuje další důležité svaly v oblasti oka. Tato cvičení dělejte pokaždé, když cítíte únavu. Nejlepší je cvičení provádět pravidelně při každém čtení.

Zabraňte vysušování očí

Rozhodně není dobré oči často vysušovat. Kromě špatné nálady, může dojít k porušení oka a nepříjemným potížím. Proto je dobré při čtení například využít umělé slzy a jiné kapky do očí, které zabraňují vysoušení očí. Nejlepší je si kápnout do očí preventivně před každým čtením a při delším čtení kapání opakovat.

Zabraňte vysušování očí

Nezapomeňte na zdravou pestrou stravu
Může to znít jako klišé, ale určitě bychom neměli zapomínat ani na výživu. Můžeme tak posílit náš zrak a zbavit se únavy. Jedná se hlavně o prevenci. Celkově jsme toto téma rozebrali v článku Jak se stravovat abychom měli zdravé oči. Kromě zdravé stravy bychom si měli dát pozor na cukry. V očích jsou cévy, které nadměrným obsahem glukózy v krvi mohou být porušeny a může tak dojít k porušení sítnice. Dobré je se řídit pravidlem všeho s mírou, zvláště pak co se týká stravy a očí.

Přejeme vám více přečtených knih a méně pocitů únavy při čtení.
Vaše Optika

Kamila K.

V oční optice v Praze Stodůlky pracuji již 14 let. Posledních pár let tvořím blog, díky kterému se snažím čtenářům zprostředkovat témata týkající se očí, brýlí a nejnovějších trendů v optice. Budu ráda, když nás navštívíte u nás v Praze Stodůlky.