Minule jsme se věnovali nejčastějším očním vadám – krátkozrakosti a dalekozrakosti.
Astigmatismus
Astigmatismus je stejně jako dalekozrakost či krátkozrakost velice rozšířená oční vada. Velmi často se astigmatismus vyskytuje právě v kombinaci s těmito vadami. Zjednodušeně řečeno je astigmatismus oční vada způsobená deformací rohovky nebo čočky do nepravidelného tvaru. Rohovka osob trpících astigmatismem má mírně podlouhlý tvar, nikoliv tvar kulový, světlo dopadající do oka se láme pod nevhodným úhlem a tím dochází k vadě. Ve většině případů je astigmatismus vrozený, někdy se však může objevit až v dospělosti například po úraze oka či operaci rohovky nebo v souvislosti s onemocněním rohovky.
Jak poznám, že se jedná o astigmatismus?
Nízký stupeň astigmatismu se objevuje u většiny lidí, neboť rohovka není téměř nikdy pravidelně zakřivena, to však nezpůsobuje žádné potíže a nemusíme tomu věnovat pozornost. Vyšší stupeň astigmatismu je však potřeba vždy řešit a korigovat.
Nejčastějšími příznaky astigmatismu jsou nejasný obraz a rozmazané vidění, s tím potom může souviset i únava očí, především při čtení a práci na počítači nebo bolest hlavy.
Odborné měření a léčba astigmatismu
Stupeň astigmatismu se určuje pomocí topografie rohovky. Jedná se o počítačově zpracovaný obraz rohovky, jehož výsledkem je barevná mapa, která zobrazuje zakřivení rohovky v jednotlivých zónách. Pomocí tohoto rychlého a bezbolestného testu můžeme u nás v optice posoudit, zda touto vadou trpíte. S astigmatismem Vám pomohou dioptrické brýle, kontaktní čočky, případně lze provést zákrok laserem.
V budoucnu se společně podíváme na šedý a zelený zákal.
Vaše Optika