V minulém článku jsme se společně podívali na oční vadu krátkozrakost.
Dalekozrakost
Dalekozrakost neboli hypermetropie je oční vada, při které je obraz vyobrazen za sítnicí a na sítnici tedy nevzniká ostrý obraz. Osoba s dalekozrakostí trpí zamlženým viděním na kratší vzdálenost. Člověk se špatnou schopností vidění do blízka je tedy dalekozraký. Příčinou může být „krátké oko“ či snížená lomivost oka.
Jsem dalekozraký?
Lidské oko je po narození krátkozraké, a tedy každý novorozenec má tuto vadu. Oko novorozence se ale časem vyvíjí a tato vada většinou zmizí, u některých lidí však zůstane. Dalekozrakost může způsobit i některé nemoci, jako je například cukrovka. Často se zhoršené vidění projevuje mezi 30. až 45. věkem. Příznakem je rozmazané vidění blízkých předmětů, především při čtení se osoba snaží vzdálit od textu. Často může docházet k bolestem hlavy.
Odborné měření dalekozrakosti a léčba
Stupeň špatného vidění se určuje pomocí měření refrakce. Měření refrakce Vám můžeme provést na počkání do 20 minut. Po měření Vám sdělíme počet dioptrií, které jsou v případě dalekozrakosti s plusovým znaménkem. S dalekozrakostí Vám pomohou dioptrické brýle, kontaktní čočky, případně lze provést zákrok laserem.
Příště se společně podíváme na astigmatismus.
Vaše Optika